Krajowy System e-Faktur to rewolucja, którą szykuje rząd

Krajowy System e-Faktur to rewolucja, którą szykuje rząd.

Jeszcze nie wszyscy przedsiębiorcy wiedzą, że Krajowy System e-Faktur to wielka zmiana, która dotknie firmy płacące VAT. Czeka nas rewolucja, ale jest czas na przygotowanie się do spełnienia nowych wymogów, system zacznie obowiązywać wiosną 2026 roku.

 

Krajowy System e-Faktur (KSeF) to platforma, którą wprowadziło Ministerstwo Finansów. W skrócie to ogólnopolski system, którego celem jest pośredniczenie w wystawianiu, otrzymywaniu oraz przechowywaniu faktur ustrukturyzowanych, czyli e-faktur. System ten ujednolici sposób rozliczania się pomiędzy wszystkimi przedsiębiorcami, usprawni komunikację między podatnikami a administracją podatkową a także będzie zapobiegać oszustwom podatkowym.

 

Szacuje się, że każdego dnia przez system przepływać będzie nawet 100 mln faktur. Będzie działał tak, że po zakończeniu sprzedaży podatnik powinien łączyć się z KSeF, aby wystawiona faktura została zarejestrowana i aby został nadany jej odpowiedni numer. Co jeśli tego nie zrobi? Według założeń projektowych kary mogą wynieść do 100% wysokości kwoty podatku wykazanego na fakturze wystawionej poza KSeF, a w przypadku faktury bez wykazanego podatku – karę pieniężną wynoszącą do 18,7% wysokości kwoty należności ogółem wykazanej na fakturze wystawionej poza KSeF.

 

Warto być przygotowanym na rewolucyjne zmiany zdecydowanie wcześniej, by po ich wejściu uniknąć błędów, kar i w konsekwencji kontroli, postępowań, czy odpowiedzialności karnej skarbowej.

 

5 czynności, które firma musi podjąć, aby zdążyć z wdrożeniem KSeF:
1. Zinwentaryzuj procesy, w których bierze udział faktura sprzedaży oraz faktura zakupu.

  1. Wskaż osoby odpowiedzialne za proces e-fakturowania w firmie i zapewnij im dostęp do wiedzy o KSef – możesz skorzystać z materiałów udostępnianych przez Ministerstwo Finansów lub np. płatnych szkoleń.
  2. Zapewnij swojej firmie dostęp do KSeF.
  3. Zacznij testować narzędzia do obsługi KSeF, które są już dostępne na rynku.
  4. Zweryfikuj gotowość swojego oprogramowania do obsługi procesu e-fakturowania.

Największe firmy już od miesięcy szykują się do obsługi KSeF a dostawcy oprogramowania przygotowują niezbędne aktualizacje. Wynika to z tego, że Ministerstwo Finansów brało pod uwagę możliwość wejścia w życie nowych obowiązków wynikających z KSeF już w lipcu 2024 roku. Na szczęście dla wielu przedsiębiorców termin został odroczony o blisko 2 lata, a co za tym idzie, mają oni czas na testowanie rozwiązań i oprogramowania, które już powstały i są dostępne na rynku.

 

Zamiany na plus

Wśród korzyści płynących dla podatników z rejestrowania faktur w KSeF na pewno warto wymienić standaryzację e-faktury. Od tej pory będzie istniał jeden wzór oraz format, co pozwoli uniknąć wielu dotychczas pojawiających się pomyłek oraz nieprawidłowości podatkowych.

Osoby, które już zaczęły korzystać z KSeF otrzymują szybciej zwrot podatku VAT – zamiast 60 dni ich czas oczekiwania został skrócony do 40.

Krajowy System e-Faktur stanowi również usprawnienie dla podatników w innych kwestiach. Po pierwsze wszystkie wystawione dokumenty są w nim archiwizowane przez okres 10 lat, zatem nie będzie obowiązku gromadzenia ich w formie papierowej. Po drugie dostęp do faktur jest o wiele łatwiejszy – wystarczy zalogować się do systemu, by odnaleźć interesujący nas dokument. W ten sposób wyeliminowano również problem „zaginionych” dokumentów, które do tej pory nie docierały do kontrahenta tradycyjną pocztą lub trafiały do spamu mailowego.

Scroll to Top